Saulespuķu sēklu eļļa

Ķirbju sēklu eļļaSaulespuķu sēklu eļļa ir ļoti iemīļots un neaizvietojams pārtikas produkts visā Austrumeiropā. Saulespuķu sēklu eļļa visvairāk tiek iegūta un patērēta Krievijā un Ukrainā, kurām seko Argentīna un ASV. Diemžēl šis brīnišķīgais dabas produkts lielākoties tiek pakļauts nežēlīgai apstrādei – vispirms to iegūst no intensīvi izaudzētām nelobītām saulespuķu sēklām ar ķīmisko ekstraktvielu heksānu, tad šo eļļu augstā temperatūrā rafinē, kā arī ļoti bieži - pārstrādā margarīnā. Bet mūsu stāsts, protams, nav par tādu eļļu, bet gan par brīnišķīgu dabas produktu – saulespuķu sēklu eļļu, kas saudzīgi iegūta ar mehānisko eļļas spiedi no augstas kvalitātes lobītām saulespuķu sēklām, kas augušas bioloģiskajās saimniecībās. Šāda eļļa ir gaiši dzeltena ar izteiktu saulespuķu sēklu garšu un aromātu, kas iepriecinās jebkuru gardēdi, un, jo īpaši tos, kas kādreiz baudījuši „īstu” saulespuķu sēklu eļļu tās dzimetnē – Krievijā vai Ukrainā.

Par bioloģiskas izcelmes produktiem lasiet vairāk šeit:
http://www.ellaskoks.lv/par_biologiskas_lauksaimniecibas_produkciju.html

Saulespuķu sēklu eļļa garšai

Nav iedomājama Slāvu virtuve bez slavenās saulespuķu sēklu eļļas. Šī eļļa ar maigo saulespuķu sēkliņu garšu un aromātu lieliski papildinās gan aukstos, gan karstos ēdienus – dārzeņu salātus, sautētus dārzeņus, kartupeļu ēdienus, un dažādus miltu un biezpiena ēdienus. Saulespuķu sēklu eļļai piemīt arī lieliskas konservējošas īpašības, tādejādi to var izmantot jebkura veida konservu gatavošanā. Kaut arī šī eļļa tradicionāli tiek izmantota cepšanai, tomēr brīdinām, ka tad tā zaudē lielāko daļu savu veselīgo īpašību, jo gan vitamīni, gan steroli, gan arī polinepiesātinātās taukskābes nav karstumizturīgas substances.

100 g saulespuķu sēklu eļļas uzturvērtība:

Ogļhidrāti 0 g
Olbaltumvielas 0 g
Tauki, tai skaitā: 100 g
Piesātinātās taukskābes, tai skaitā: 11 g
       Palmitīnskābe 6 g
       Stearīnskābe 5 g
Nepiesātinātās taukskābes, tai skaitā: 89 g
       Oleīnskābe  (Omega 9) 26 g
       Linolskābe (Omega 6) 63 g
Sterolu saturs mg/100 g mg/100 g
       Beta-sitosterols 56-65
       Brasikasterols 0-0.2
       Kampesterols 7-13
       Holesterols 0-0.7
       Klerosterols 0.7-1
       Delta-5-avenasterols 1.5-7
       Delta-5-kampesterols 0.6-3
       Delta-7-avenasterols 3-6.6
       Delta-7-stigmasterols 3.7-24
       Fucosterols 2-3
       Izofukosterols 0.4-1
       Stigmasterols 7-12
E vitamīns/tokoferols mg/100 g
       Aktīvais E vitamīns 40-98.25
       Alfa -tokoferols 40-96
       Beta-tokoferols 0-3.9
       Gamma-tokoferols 0-1
       Delta-tokoferols 0-0.5
Enerģētiskā vērtība: 900 ckal/3700 kJ

Saulespuķu sēklu eļļa veselībai

Saulespuķu sēklu eļļa ir bagāta ar E vitamīnu, augu steroliem un neaizvietojamo taukskābi Omega 6. Visi šie aktīvie elementi ir labvēlīgi sirds un asinsvadu sistēmai, vielmaiņai un imunitātei. E vitamīns ir aktīvs antioksidants, kas neļauj veidoties organismā brīvajiem radikāļiem, kas var izraisīt dažādas smagas saslimšanas. Augu steroliem piemīt antioksidantu īpašības, kā arī tie palīdz rūpēties par veselīgu holesterīna līmeni asinīs. Taukskābe Omega 6 ir neaizvietojamā taukskābe, kas ietilpst šūnas uzbūvē un piedalās šūnu dalīšanās procesā, turklāt Omega 6 nepieciešama veselīgai imunitātei. Tomēr jāatceras, ka organismam līdzsvarotai vielmaiņai nepieciešama arī otra neaizvietojamā taukskābe - Omega 3, kuru jāuzņem ikdienā ar tādām augu eļļām, kā linsēklu eļļa, kaņepju sēklu eļļa, valriekstu eļļa, ciedru riekstu eļļa. Tikai esot attiecībā 1:3 (Omega 3:Omega 6) – šīs taukskābes ir līdzsvarā, kāds nepieciešams organismam.

Lasiet vairāk par to, cik un kādus taukus būtu vēlams uzņemt ikdienā, šeit:
http://www.ellaskoks.lv/aktualitate_cik_tauku_cilvekam_vajag_uznemt.html

Saulespuķu sēklu eļļa skaistumam

Saulespuķu sēklu eļļa labvēlīgi ietekmē ādas veselību, it īpaši, ja to izmanto sakairinātas, iekaisušas, jūtīgas ādas kopšanai, kā arī aknes un ekzēmas gadījumā. Tā kā saulespuķu sēklu eļļa satur ļoti daudz E vitamīna, kas tiek saukts arī par jaunības vitamīnu, un kas ir spēcīgs antioksidants, attiecīgi šī eļļa var lieliski rūpēties par jebkura tipa ādas veselību un skaistumu, pasargājot to no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes.

Pateicoties saulespuķu eļļas sastāvā esošajiem vitamīniem, karotenoīdiem un augu steroliem, šī eļļa uzklāta uz ādas veido aizsargājošu barjeru, tādejādi tā ir lielisks ādas kopšanas līdzeklis aknes gadījumā. To vēlams uzklāt pēc ādas attīrīšanas ar toniku. Saulespuķu sēklu eļļa attur baktēriju vairošanos un saglabā veselīgu mitruma līmeni ādā.

Pētījumi, kas tikuši veikti ar pirmslaicīgi dzimušiem mazuļiem, pierādījuši, ka kopjot mazuļu ādu ar saulespuķu sēklu eļļu, šī eļļa paaugstinājusi mazuļu ādas pretestības spējas pret iekaisumiem un ādas slimībām.

Bet kā jau jebkura auksti spiesta augu eļļa, arī saulespuķu sēklu eļļa, var palīdzēt uzturēt ādas veselību, stiprināt matus un nagus, ja to lieto iekšķīgi vismaz vienu ēdamkaroti dienā, jo nepiesātinātās taukskābes un citas eļļā esošās bioloģiski aktīvās vielas ir tās, kas palīdz uzturēt matu, nagu un ādas veselību un skaistumu.

   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.