MĀRDADŽA EĻĻA

Kviešu dīgstu eļļa

Mārdadža eļļas sastāvs

Auksti spiesta mārdadža sēklu eļļa ir bagāta ar dabīgajiem aktīvajiem elementiem un nepiesātinātajām taukskābēm. Būtiskākie elementi, kas atrodami auksti spiestas mārdadža eļļas sastāvā, ir sekojošie: karotenoīdi, kas ir A vitamīna prekursori, kā arī taukos šķīstošie vitamīni E un K; mikro un makro elementi: kālijs, magnijs, kalcijs, dzelzs, cinks, selēns, hroms; bioloģiski aktīvās vielas: lignāni, flavonoīdi un hlorofils. Mārdadža eļļas sastāvu galvenokārt veido nepiesātinātās taukskābes linolskābe (Omega 6) un oleīnskābe (Omega 9). Pateicoties bagātīgajam mārdadža eļļas sastāvam, tā ir ieteicama kā veselīgs ikdienas uztura papildinājums un efektīvs ādas un gļotādas kopšanas līdzeklis. Šai eļļai ir gaiši dzeltena krāsa un maiga sēklu garša un aromāts.

Mārdadža labvēlīgā ietekme uz veselību

Mārdadža dzimtene ir Vidusjūras reģions, bet mūsdienās to plaši kultivē kā ārstniecības augu daudzviet pasaulē. Dažos reģionos mārdadzi joprojām uzskata par nezāli, neskatoties uz tā terapeitisko potenciālu. Mārdadzis daudzās tautās ir atzīts ārstniecības augs, kurš jau kopš senseniem laikiem ir izmantots aknu darbības uzlabošanai. Mūsdienu zinātnieki ir atklājuši, ka šī auga sēklas satur flavonoīdu silimarīnu, kas tiek uzskatīts par aktīvo labvēlīgo elementu, kam ir aizsargājoša ietekme uz aknu šūnām, turklāt tas darbojas kā antioksidants un tam piemīt pret vīrusu un pret iekaisuma iedarbība.

Silimarīns, aktīvais mārdadža sēklu komponents, sastāv no vairākām aktīvajām sastāvdaļām – silibinīna, silidianīna un silikristīna, kuri darbojas kopā, nodrošinot daudzveidīgo labvēlīgo ietekmi uz organisma veselību. Galvenā zinātnieku ievērība ir pievērsta silimarīna ietekmei uz aknu veselību. Silimarīns aizkavē brūču veidošanos aknu audos, un tas iedarbojas arī kā toksīnu bloķētājs, aizkavējot toksīnu piesaisti aknu šūnu apvalku receptoriem. Silimarīns tiek izmantots ne tikai alkoholisma skartu aknu ārstēšanai, bet gan arī akūta un hroniska hepatīta ārstēšanā, toksīnu izraisītu aknu saslimšanu ārstēšanā. Ar dzīvniekiem veikto pētījumu rezultāti liecina, ka silimarīns mazina aknu audu bojājumus, kurus izraisījušas zāles un vides toksīni, tai skaitā: radiācija, alkohols, psihotropās vielas, oglekļa tetrahlorīds, dzelzs, ķīmijterapija u.c.

Mārdadzis arī var palīdz aizkavēt iekaisumu veidošanos. Tā pretiekaisuma iedarbība tiek pielīdzināta kurkumīna un zaļās tējas sastāvā esošā antioksidanta EGCG pret iekaisuma ietekmei. Mārdadža aktīvās vielas veicina homeostāzes atjaunošanos iekaisuma skartajās šūnās.

Vairāki pētījumi liecina arī par iespējamo mārdadža pretvēža darbību, attiecībā uz tādām vēža formām, kā: prostatas, ādas, mēles, urīnpūšļa, krūšu, taisnās zarnas vēzis.

Vēl tiek pētīts mārdadža potenciāls sekojošās veselības jomās:

  • Nieru veselība. Daži pētījumi liecina, ka mārdadža ietekme uz nieru šūnu reģenerāciju ir daudzsološa.
  • Sirds veselība. Daži pētījumi liecina, ka mārdadzis varētu labvēlīgi ietekmēt sirds veselību, paaugstinot “labo” holesterīnu un tādejādi mazinot aterosklerozes rašanās iespēju.
  • Diabēts. 4 mēnešu ilgais pētījums sniedza rezultātus, kas varētu liecināt par mārdadža labvēlīgo ietekmi uz cukura līmeņa kontroli asinīs.
  • Smadzeņu veselība. Agrīns pētījums liecina, ka mārdadzis varētu būt labvēlīgs multiplās sklerozes un Alcheimera slimības gadījumā.

100 g mārdadža eļļas uzturvērtība:

Ogļhidrāti 0 g
Olbaltumvielas 0 g
Tauki, tai skaitā: 100 g
Piesātinātās taukskābes,
tai skaitā:
13 g
   Palmitīnskābe 8 g
   Stearīnskābe 3 g
   Behenskābe 1 g
   Arahīnskābe 1 g
Nepiesātinātās taukskābes,
tai skaitā:
86 g
   Oleīnskābe (Omega 9) 22 g
   Linolskābe (Omega 6) 64 g
   Enerģētiskā vērtība: 900 ckal/ 3700 kJ

Mārdadža eļļa ādas un gļotādas kopšanai

Krievijā veiktie pētījumi liecina, ka mārdadža eļļa palīdz ādas apdegumu ārstēšanā, palīdzot mazināt iekaisuma procesu, mazinot uztūkumu un atvieglojot apsaitējuma noņemšanu. Tāpat šī eļļa var labvēlīgi ietekmē saulē apdegušu ādu. Citi pētījumi liecina, ka mārdadža eļļas aplikācijas ir labvēlīgas dermatīta, psoriāzes un kairinājuma skartai ādai un iekaisušai gļotādai, tai skaitā mutes dobumā. Šo eļļu var lietot arī ikdienas ādas kopšanā, jo tā ir bagāta ar elementiem, kas labvēlīgi ietekmē ādas vispārējo veselību.

   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.