Par bioloģiskās lauksaimniecības produkciju

Oil TreeVeikalu plauktos Latvijā ir atrodams diezgan plašs bioloģiskas izcelmses pārtikas produktu klāsts, bet ne visi zina, ar ko bioloģiskie pārtikas produkti atšķiras no parastajiem – nebioloģiskas izcelsmes jeb konvencionālajiem pārtikas produktiem. Arī mūsu eļļas lielākoties ir bioloģiskas izcelmes produkti, par ko liecina apaļā atzīme uz katras mūsu BIO eļļas iepakojuma priekšpuses BIO logo un kopējais Eiropas Savienības BIO produktu simbols „karodziņš” BIO logo uz mūsu pudelīšu aizmugures vai sāna. Un tieši tāpēc, ka paši piedāvājam BIO produktus, vēlamies sniegt pamata informāciju par to, kas raksturīgs bioloģiskas izcelsmes lauksaimniecības produkcijai.

Bioloģiskas izcelsmes pārtikas produkti rodas bioloģiskās lauksaimniecības rezultātā. Bioloģiskā lauksaimniecība ir lauksaimniecības sistēma, kas tiecas apgādāt patērētāju ar svaigu, garšīgu un īstu pārtiku, respektējot dabiskās ekosistēmas. Lai to sasniegtu, bioloģiskā lauksaimniecība ievēro praksi, kas balstīta uz to, lai samazinātu cilvēka ietekmi uz vidi, nodrošinot pēc iespējas dabiskāku lauksaimniecības sistēmas darbību.

Oil Tree Tipiska bioloģiskās lauksaimniecības prakses pamatprincipi:
• Daudzveidīga augseka, kas ir pamatnosacījums saimniecībā pieejamo resursu efektīvai lietošanai;
• Ļoti stingri ierobežojumi ķīmiski sintezētu pesticīdu un mākslīgā mēslojuma lietošanai, antibiotikām lauksaimniecības dzīvniekiem, pārtikas piedevām un pārstrādes palīglīdzekļiem un citiem izejmateriāliem;
• Ģenētiski modificēto organismu lietošanas aizliegums;
• Saimniecībā pieejamo resursu izmantošana, piemēram, kūtsmēslu izmantošana mēslojumam vai arī saimniecībā saražotās lopbarības izmantošana;
• Izvēloties augu un dzīvnieku šķirnes, kas ir izturīgas pret slimībām un pielāgojušās vietējiem apstākļiem;
• Lauksaimniecības dzīvnieku audzēšana brīvo ganību sistēmā brīvā dabā un to nodrošināšana ar bioloģisku barību;
• Praktizējot lopkopību atbilstoši dažādām lauksaimniecības dzīvnieku sugām.

Oil Tree Bioloģiskā lauksaimniecība ir arī daļa no plašākas produktu piegādes ķēdes, kas ietver produktu pārstrādi, izplatīšanu, mazumtirdzniecību un, visbeidzot, arī jūs. Katram ķēdes posmam ir nozīmīga loma labuma došanā, kas attiecas uz bioloģiskas pārtikas ražošanu dažādās jomās, ieskaitot:
- Vides aizsardzība;
- Dzīvnieku labturība;
- Patērētāju uzticība;
- Sabiedrība un ekonomika.


Tātad katru reizi, kad jūs iegādājieties bioloģiski audzētu lauksaimniecības produktu, varat būt drošs, ka tie ir ražoti saskaņā ar stingriem noteikumiem, kuru mērķis ir respektēt gan vidi, gan dzīvniekus.

Eiropas savienības vienotais simbolsBioloģiskos lauksaimniecības produktus var atšķirt pēc Eiropas Savienībā vienotā speciālā simbola uz šo produkta iepakojuma.

Plašāku informāciju par bioloģisko lauksaimniecību lasiet Eiropas Savienības izveidotajā informatīvajā mājas lapā latviešu valodā: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/home_lv

Un šeit Jūs variet lejupielādēt brošūru, kas sniedz paskaidrojumus labākai bioloģiskas izcelsmes pārtikas produktu atpazīšanai un izvēlei: shopping_guide_lv.pdf

Patiess vai nepatiess - daži izplatītākie apgalvojumi par bioloģiskās lauksaimniecības produkciju


Arvien vairāk uzzinot par bioloģisko lauksaimniecību, var gadīties saskarties arī ar apšaubāmu vai pretrunīgu informāciju. Iespējams, ka jūs esat lasījis vai dzirdējis kādus no zemāk minētajiem apgalvojumiem un brīnījies, vai tie ir fakti, vai arī - izdomājums. Turpiniet lasīt, lai atrastu atbildes.

”Bioloģiski ražotie produkti nav tikpat augstas kvalitātes kā cita pārtika vai dzērieni“
Nepatiess

Oil TreeLai arī lauksaimnieki un citi bioloģiskās produkcijas piegādes ķēdē iesaistītie dalībnieki lieto atšķirīgas pārtikas ražošanas metodes, viņi tāpat koncentrējas uz visaugstākās kvalitātes pārtikas un dzērienu ražošanu ar pievilcīgu un autentisku garšu kā ne-bioloģiskie ražotāji. Bioloģiskā pārtika tiek ražota atbilstoši tiem pašiem drošības standartiem kā citi pārtikas produkti, un tā jāatbilst Eiropas Savienības Pārtikas likuma prasībām. Atšķirība ir tāda, ka tā vietā, lai kaitēkļu vai nezāļu apkarošanai izmantotu tādus līdzekļus kā ķīmiski sintezētus pesticīdus, bioloģiskie lauksaimnieki izmanto daudzgadīgu augseku un izvēlas izturīgas šķirnes, lai ar šādām problēmām nebūtu jāsaskaras. Un tā vietā, lai izmantotu konservantus un aromatizētājus, bioloģiskie lauksaimnieki un pārstrādātāji cenšas uzturēt produkciju pēc iespējas svaigāku, koncentrējoties uz produktu sezonalitātes ievērošanu un to realizāciju vietējos tirgos.

”Bioloģiski ražoti produkti garšo savādāk nekā citi pārtikas produkti vai dzērieni“
Nepārliecinošs

Daži patērētāji apgalvo, ka bioloģiskā pārtika garšo labāk, lai gan dažādos ES veiktos pētījumos, kuros tika pētītas bioloģiskas un nebioloģiskas pārtikas relatīvās garšas īpašības, netika iegūti neapgāžami pierādījumi par labu šiem apgalvojumiem. Taču arvien vairāk slavenu šefpavāru izvēlas gatavot ēdienus no bioloģiskām sastāvdaļām, un bioloģiskā lauksaimniecība ražo plašāku augu un mājlopu šķirņu klāstu, tādējādi sniedzot tādiem patērētājiem kā Jūs iespēju atklāt jaunas garšas un kulinārās baudas. Svarīgi arī atcerēties, ka bioloģiskie lauksaimnieki un piegādes ķēdes pārstāvji neapgalvo, ka viņu produkti garšos labāk par citiem, taču tiem būs autentiska garša, jo tie būs ražoti ar dabiskiem paņēmieniem.

”Bioloģiski ražoti produkti maksā vairāk nekā citi pārtikas produkti un dzērieni“
Patiess

Garāka ražošanas laika perioda, dažreiz lielāka darbaspēka patēriņa, rūpīgas nodalīšanas no parastajiem produktiem, mazāka apjoma pārtikas pārstrādes un izplatīšanas darbībām un daudz stingrākas produktu kontroles un sertifikācijas dēļ bioloģiskajiem tirgus dalībniekiem veidojas lielākas izmaksas pārtikas produktu ceļā līdz patērētājiem. Tās ir jāiekļauj produktu cenās, lai uzņēmumi būtu finansiāli dzīvotspējīgi. Taču šīs izmaksas var tikt uzskatītas arī kā papildus maksa par kvalitatīvu produktu, kurš ir ražots atbilstoši stingrām prasībām, tādām kā vides aizsardzība, dzīvnieku labturība un sociālās un ekonomiskās situācijas uzlabošana.

”Bioloģiskā lauksaimniecības sistēma ir mazāk produktīva nekā citas sistēmas un izmanto vairāk zemes“
Nepārliecinošs

Oil TreeZinātnieki vēl nav nonākuši pie vienota slēdziena par to, vai ražas bioloģiskajā lauksaimniecībā ir zemākas nekā citās zemkopības sistēmās. Ir veikti vairāki pētījumi, lai pamatotu abu pušu apgalvojumus. Viens no pētījumiem, kas pierādīja salīdzināmus produktivitātes līmeņus abās sistēmās, ir bieži citētais Kornelas Universitātes ziņojums par ASV Rodeilas Institūta [Rodale Institute] lauksaimniecības izmēģinājumiem. Šie izmēģinājumi atklāja, ka 22 gadu ilgā izmēģinājumu periodā bioloģiskajā lauksaimniecībā iegūta tāda pati kviešu un sojas pupu raža kā nebioloģiskajās saimniecībās, bet izmantots par 30% mazāk enerģijas, mazāk ūdens, un nav lietoti ķīmiski sintezēti pesticīdi.
   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.